A privát szféránk megteremtése és védelme a telkünk köré épített kerítéssel kezdődik. Adott a kérdés, milyet válasszunk, melyik illik leginkább hozzánk és a környezetünkhöz. Ez az írás segítséget jelenthet a kerítéssel kapcsolatos kérdések megválaszolásában.
Mielőtt megismernénk a kerítések típusait, érdemes feltenni magunknak néhány kérdést. Fontoljuk meg, belátást engedünk-e az utcán haladóknak; szükséges-e, hogy a kerítés védelmi célokat is szolgáljon; milyen anyagokat látnánk szívesen a telkünk határán; illetve mennyi időt szánunk szívesen a kerítés karbantartására.
Átlátható vagy zárt kerítés?
Az első és talán legfontosabb kérdés, átlátható vagy zárt kerítést szeretnénk építeni… Érdemes alaposan megfontolni a döntést, hiszen egy későbbi átalakítás jelentős többletkiadást jelentene. Persze néhány tuja vagy valamilyen sövény alkalmas lehet a „korrekcióra”, de legyünk inkább körültekintőek a döntésnél!
A zárt kerítések megteremtik a privát szféra lehetőségét, azonban a teljes takarás a besurranó tolvajok számára is előnyösebb feltételeket kínál, hiszen észrevétlenek maradhatnak. Az átlátható kerítés könnyebben lebuktatja őket, ám ez esetben könnyebb kifigyelniük az udvaron hagyott értékes tárgyakat.
Nem elhanyagolható szempont, hogy a vastagabb anyagból készült, zárt kerítések képesek lehetnek az utcazaj csökkentésére is.
Alkalmazkodjunk a körülményekhez!
A kerítésre elsősorban a telekhatárt övező biztonsági sávként gondolunk. Fontos feladata a gyermekeink biztonságának a megteremtése is, hiszen megakadályozza, hogy kijuthassanak az utcára. Ha kisgyermek van a családban, figyeljünk a kerítéslécek közötti távolságra, ne szorulhassanak be az apró kezek!
Amennyiben az udvaron kutya lakik, biztosítani kell, ne férjen ki a feje, ne veszélyeztesse a kerítés előtt elhaladó járókelőket. Ilyen esetben az alapozás is lényeges, hiszen enélkül könnyen kiáshatná magát.
Drót, fa, fém, WPC…
Döntést kell hoznunk, milyen kerítéstípust választunk. A drótkerítések kimondottan költséghatékony megoldást kínálnak, az esztétikai értékük azonban igencsak visszafogott. A tekercsben kapható drótkerítést megfelelően kifeszítve kell beton- vagy fémoszlopokhoz rögzíteni; elsősorban a telek oldalsó és hátsó határának lekerítésére alkalmas.
A fakerítések renoméja nem véletlen. Igazán impozáns látványt képesek nyújtani, különösen abban az esetben, ha igényes beton- vagy kőoszlopokkal tudjuk kiegészíteni a szegmenseket. Sajnos a bekerülési költségük magasabb, szerencsére léteznek megfelelő alternatívák a különböző kerítéselemek formájában.
Ha még tartósabb megoldást keresünk, érdemes megismerni a fémkerítéseket is. Ma már sorozatgyártásban készült elemeket is vásárolhatunk, amelyek jelentős árelőnnyel rendelkeznek a kézzel készített változatokhoz képest.
Nem mehetünk el szó nélkül a WPC-kerítések (fa és műanyag keveréke) mellett sem. Noha a műanyag szó hallatán valami ócskaságra asszociálhatunk, ez téves következtetés lenne; a műanyag kerítések kifejezetten jó minőségű kerítéselemek, amelyek szinte megszólalásig hasonlítanak a természetes fából készült elemekre. Anyaghasználatuknak köszönhetően nem igényelnek ápolást, az UV sugárzás sem károsítja őket.
Érdemes tudni, hogy a kerítésépítés nem építési engedély köteles munkálat, egyes önkormányzatok esetében azonban bejelentési kötelesség érvényes. A későbbi kellemetlenségek elkerülése érdekében kérjünk információt az építés megkezdése előtt!


