Az otthonunk védelme és az udvar magánéletének megőrzése minden háztulajdonos számára fontos szempont. Remek szolgálatot tesz egy kerítés, amely megfelelően elválasztja a külvilágtól a birtokunkat, ugyanakkor esztétikai szempontból is tökéletesen illeszkedik a ház és a kert stílusához, értéket képvisel a tulajdonosok számára. A Semmelrock Rivago kerítésrendszer mindkét célt kiválóan szolgálja. Az alábbiakban részletesen bemutatjuk ezt a modern és elegáns kerítésrendszert.
A Semmelrock Rivago kerítésrendszer számos előnnyel bír, amelyek közül a legfontosabb, hogy egyszerűen és gyorsan telepíthető, valamint igény szerint személyre szabható.
Eszközök és anyagok
A kerítésrendszer telepítéséhez szükségünk lesz néhány alapvető eszközre, mint a betonkeverő, a talicska, az ásó, a lapát, a kőműves- és fugázókanál, a gumikalapács, a kicsapózsinór, a vödör, a mérőszalag, a vízmérték, illetve további segédeszközök. Emellett szükségünk lesz a kerítésrendszer elemeire; a kerítés idomaira, a betonkeveréshez szükséges cementre és folyami kavicsra, további kavicsra a kavicságyhoz, folyékony vízszigetelésre, betonacélra, fa- vagy műanyag ékekre, PFN fugázóhabarcsra és F-DBK ragasztóhabarcsra.
A telepítés lépései
A munka a sávalap elkészítésével kezdődik. Ennek elég szélesnek (min. 40 cm) és kellően mélynek (min. 80 cm) kell lennie. Ilyen módon biztosítható, hogy a beton a fagy hatására ne málljon szét és ne repedezzen meg. A betonalap alatt nagyjából 15 cm mély kavicságyat alkalmazunk.
Az alapot a statikai követelményeknek megfelelően kell elkészíteni. Az árok kiöntéséhez C16/20 osztályú betont használjunk. Az alapszerkezet föld feletti részét kb. 5 centiméterrel a kialakított terepszint felett fejezzük be.
Az alap betonozásánál legalább 10 mm átmérőjű acélvasalatot helyezünk el olyan módon, hogy az hozzávetőlegesen 50 centiméterrel kiálljon az alapszerkezetből. Figyeljünk arra, hogy a betét az idomok közepén maradjon!
Az alapozást egy sornyi 20 cm széles zsaluidommal fejezzük be arra törekedve, hogy az idom felső éle legalább 5 centivel a kialakított terep szintje felett legyen. A beton megkötése után kenhető vízszigetelést alkalmazunk a gyártó ajánlása szerint.
Következő lépésként kicsapózsinór segítségével kijelöljük a kerítés külső méreteit. Az idomok első sorát vastag habarcságyba fektetjük. A falazáshoz M5 minőségű habarcsot használunk.
Az egyes elemek elhelyezése közben vízmérték segítségével ellenőrizzük a síkot. Az üregeket bordázott acélvasalattal merevítjük, amely az alapokból kiálló merevítéshez kapcsolódik, min. 15 cm-es átfedéssel. A merevítés átmérője legalább 10 mm legyen.
Az idomok első sorának lerakása után az üregeket legfeljebb 8 mm-es szemcséjű, C25/30 osztályú betonnal töltjük ki. A beton olyan állagú legyen, hogy ne folyjon ki az idomok közti réseken! Az idomokban lévő betont tömöríteni kell. Ha a beton az idomra is kifolyik, azt azonnal el kell távolítani róla.
Ezt követően vízmértékkel állandóan ellenőrizzük az egyes elemek síkját. Hasonló módon rakjuk le a többi sort is. Minden sor (de legfeljebb minden 2. sor) után öntsük ki betonnal és tömörítsük az üregeket.
Nagyobb egyenetlenségek esetén fa- vagy műanyag ékek alkalmazása is megengedett a kerítés egyenletességének biztosításához.
A kerítésépítés zárófeladataként beillesztjük a fedlapokat a zsákos építési ragasztóba, betartva a 8 mm-es minimális fugaszélességet. Ezt követően már csak a fugázás marad hátra. A fugázás során ragasztószalagot használunk, hogy a fugázóhabarcs ne folyjon ki. A fugákba fokozatosan belenyomjuk a fugázóhabarcsot. Amíg a fugázóhabarcs még nedves, áttöröljük nedves ronggyal és még jobban belenyomjuk a habarcsot.
A szennyezett tetőket és idomokat letisztítjuk vízzel, hogy a fal színét ne takarja szürke cementfátyol.


