A napellenzők árnyékot nyújtanak az otthon töltött kellemes nyári napokon. Azonban ahhoz, hogy hosszú távon is élvezhessük az árnyékoló előnyeit, fontos gondoskodnunk a megfelelő tisztításról és karbantartásról. A továbbiakban bemutatjuk, mikor és hogyan tisztítsuk meg a napellenzőt, illetve milyen hibákat érdemes elkerülni a tisztítás során.
Mikor végezzük a tisztítást?
Az árnyékolók tisztításához érdemes napsütéses időszakot választani, lehetőleg minden tavasszal végezzünk alapos tisztítást. Ha az árnyékolón penészgombák jelenlétét tapasztaljuk, mindenképpen alapos tisztításra van szükség. Ne feledkezzünk meg a biztonságról sem; lehetőleg legyen egy segítőnk is a tisztítás során, aki a létrát tartja. A tisztítás során ne támaszkodjunk a csuklókarokra vagy a vászonra, illetve egyiknek se támasszuk a létrát.
Távolítsuk el a különböző szennyeződéseket!
A laza szennyeződések lesöprése
Mielőtt munkához látunk, tekerjük ki teljesen a napellenzőt! Ezt követően söpörjük le a laza szennyeződéseket, mint például falevelek, virágpor vagy homok. Használjunk seprűt vagy puha sörtéjű padlósúrolót, de ne nyomjuk rá erősen a vászonra, mert a szennyeződés mélyebbre hatolhat a szövet szálai között.
A beszáradt szennyeződések beáztatása
A beszáradt szennyeződések eltávolításához használjuk a kerti locsolótömlőt; a napellenző vásznát locsoljuk le tiszta vízzel. Dörzsöljük át egy szivaccsal vagy puha kefével, ha szükséges. Makacs foltok esetén segíthet a napellenző-tisztító használata, természetesen a gyártói előírásokat szem előtt tartva!
A madárürülék eltávolítása
A madárürüléket a lehető leggyorsabban el kell távolítani, ugyanis a benne található vegyületek elszíneződéseket és marási sérüléseket okoznak a napellenzőn, ha az árnyékoló hosszabb ideig van kitéve UV-sugárzásnak. A friss madárürülék többnyire egyszerűen, vizes ronggyal is letörölhető. Ha már rászáradt az anyagra, akkor ajánlott a napellenző-tisztító használata.
A penész eltávolítása
A napellenzővásznon lévő penészfoltok eltávolításának klasszikus szere az ecet. A tartós eredmény eléréséért speciális, klórmentes penészeltávolító használatát javasoljuk, amely kíméletes a napellenző anyagával.
A gombafoltok és az algásodás eltávolítása
A sárgásbarna elszíneződések ellen az ecet, valamint egy sütőporból és vízből készült elegy hatékony ellenszer, azonban a legtöbb penészeltávolító is jó szolgálatot tesz a gombafoltok ellen. A szerves mikroorganizmusok ellen az algaeltávolító veszi fel leghatékonyabban a fegyvert. A termék összetételétől függően: vagy közvetlenül a felületre kell fújni vagy vízzel hígítva (pl. locsolókannából) a vászonfelületre önteni.
A MELLERUD napellenző-tisztító a természetes és szintetikus anyagok szálainak mélyére hatolva tisztít. A szer kímélő módon távolítja el a szennyeződéseket és a madárpiszkot.
A tisztítás befejezése és szárítás
Miután eltávolítottuk a szennyeződéseket, a napellenzőt alaposan öblítsük le tiszta vízzel, hogy az összes mosószer és szennyeződés eltávolításra kerüljön a szövetek szálai közül. Ügyeljünk arra, hogy a vászon minden részét alaposan leöblítsük, így elkerülhetők a maradék mosószer által okozott foltok, illetve az anyag károsodása.
Fordítsunk figyelmet a napellenző szárítására is! A szövet szárítása érdekében a szárnyakat hagyjuk teljesen kihajtva egészen addig, amíg a nap megszárítja. Rendkívül fontos a teljes száradás, máskülönben penész és kellemetlen szagok alakulhatnak ki a nedves területeken, ami csak kiváló minőségű penészeltávolító szerekkel orvosolható.
Karbantartás és védelem
A napellenző anyagának élettartamát jelentősen növelhetjük a rendszeres karbantartás által. Érdemes évente legalább egyszer átvizsgálni a szerkezetet, hogy megelőzzük az esetleges károsodást. Ellenőrizzük a napellenző állapotát, különösen a rögzítési pontokat, a motorokat és a kábeleket, ha motoros napellenzőről van szó. Szükség esetén cseréljük ki az elhasználódott alkatrészeket, illetve olajozzuk meg a mozgó részeket szilikonspray-vel vagy más, a gyártó által ajánlott kenőanyaggal.
A napellenző anyagának további védelmét biztosíthatjuk vízlepergető és UV-álló impregnáló szerekkel, amelyek segítenek a megőrizni a szövetek eredeti színét és rugalmasságát.


